SON EKLENENLER

CHP’li belediyeler DİSK’i istemiyor mu?

Muratpaşa Belediyesi'nde işçiler DİSK/Genel-İş'te örgütlenince belediye yönetimi tarafından baskıya maruz kaldılar. 138 işçi işten atma ve sürgün tehdidiyle sendikadan zorla istifa ettirildi.
24 Eylül 2021 07:32

Muratpaşa Belediyesi’nde işçi düşmanlığı: “CHP’li belediyeler DİSK’i istemiyor, sürülürsünüz”

Muratpaşa Belediyesi'nde işçiler DİSK/Genel-İş'te örgütlenince belediye yönetimi tarafından baskıya maruz kaldılar. 138 işçi işten atma ve sürgün tehdidiyle sendikadan zorla istifa ettirildi. Örgütlenme faaliyetinde aktif rol alan Deniz Coşkun isimli işçi işten atıldı. Belediye yönetimi işçilerle yaptığı toplantıda ses kaydı alınmasın diye işçilerin üstlerini arayarak telefonları topladı. Buna rağmen içeriye telefon sokabilen bir işçinin aldığı ses kaydıyla Belediye Başkan Yardımcısı Metin Taylan Dikmen'in işçilere "CHP'li belediyeler DİSK'i istemiyor, sürülürsünüz" dediği ortaya çıktı. Genel-İş, belediye yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunurken Antalya toplumsal muhalefeti de işçilere destek ve belediyeyi kınama açıklamaları yaptı

Muratpaşa Belediyesi’nde işçiler geçtiğimiz aydan itibaren DİSK’e bağlı Genel-İş’te örgütlenmeye başladı. Belediyenin durumu öğrenmesiyle beraber de baskılar başladı. İşçiler belediye yönetimi tarafından Genel-İş’ten istifa edip Türk-İş’e bağlı Belediye-İş’e geçmeye zorlandı. Bu zorlama sonucunda 138 işçi sendikadan istifa ettirildi. Örgütlenme sürecinde önde duran işçilerden olan Deniz Coşkun ise iftiralarla tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

Sendikal faaliyet yürüten işçi tazminatsız işten çıkarıldı

Sendika.Org’a konuşan Deniz Coşkun, yaşanan süreci şöyle anlattı:

Bir ay önce Genel-İş’te örgütlenmeye başladık. Bu duyulunca baskılar artmaya başladı. Belediye-İş’in Antalya Şube Başkanı Mehmet Mercan’ın talimatıyla saldırılar başladı. Belediyenin çavuşları, çalışanlar üzerinde baskı uygulamaya başladı. Biz vazgeçmeyince devreye Belediye Başkanı Ümit Uysal girdi. İşçileri toplantıya çağırıp Genel-İş’ten istifa edip Belediye-İş’e geçmelerini söylediler. Toplantıya giren işçilerde ses kaydı alabilecek telefon bulunmaması için üstlerini aradılar, telefonlarını aldılar. Ancak bir işçi, içeriye telefon sokarak ses kaydı almış.

Biz geri adım atmayınca bana çirkin bir iftira attılar. Ben camilerin tuvaletlerini temizliyorum. Görev yerimdeki camilerin tuvaletlerinde uyuşturucu tüketimi fazla olduğu için havalandırma boşluğundan sesleri takip ederek sürekli tuvaletlerin dolu olup olmadığını kontrol ediyordum. Bu kontrol işim hakkında kadınların tuvaletini gözetlediğim iddiasıyla bir tutanak tutularak soruşturma açıldı. Soruşturmada savunmam alınmadı. Yazılı savunmam da alınmadı. Tazminatsız olarak işten çıkarıldım. Sonra diğer işçilere de beni örnek göstererek tehditler savurdular.

Sendikanın avukatıyla birlikte dava açtık. Hukuki süreç de başladı.

Biz mücadelemize devam edeceğiz. Çünkü biz bu mücadeleyi kazanamazsak DİSK’e üye bütün işçilerin işten çıkarılma tehlikesi var.

Coşkun konuşmasında geçtiğimiz yerel seçim sürecince CHP adına da çalıştığını ancak çalışmaları sonucunda Belediye Meclisi’ne seçilen kişilerin bu süreçte arkalarında durmadığını da ekledi.

“CHP’li belediyeler DİSK’i istemiyor, sürülürsünüz”

Yapılan toplantılardan bir tanesinde işveren tarafından alınan tedbir ve önlemlere rağmen ses kaydı alındı. Bu ses kaydında Belediye Başkan Yardımcısı Metin Taylan Dikmen işçiye yönelik konuşma yapmaktadır. Kayıtta geçen konuşmalar ise şöyle:

Belediye Başkan Yardımcısı Metin Taylan Dikmen: Bu DİSK olayını başkan istemiyor, CHP’li belediyeler istemiyor. Şu anda bu nedenle huzurunuzu kaçırmak istemiyorum. Belediye-İş’e geçin. Yer değişimler başladı. Öbür tarafa sürüleceksiniz. Siz bilirsiniz, rahatınızı kaçırmayın.

Hüseyinlere de anlattım durumu. Mustafa da Hüseyin de biliyor. Güzelce konuşun, rahatınızı kaçırmayın.

İşçi: Biz kendimiz DİSK’i tercih etmiş idik. Siz de diyorsunuz ki rahatınız bozulur, eski sendikaya geçin diyorsunuz.’

Belediye Başkan Yardımcısı Metin Taylan Dikmen: Aynen, benimle ilgisi yok bu başkanın isteği.

Genel-İş Belediye Başkanı Ümit Uysal, Belediye Başkan Yardımcısı Taylan Dikmen, Meltem Dağlı ve Temizlik İşleri Müdür Yardımcısı Mehmet Evren hakkında konuya dair suç duyurusunda bulundu.

Antalya toplumsal muhalefetinden tepki

Antalya Halkevi, yaptığı açıklamada Muratpaşa Belediyesi’nin yaptığı hukuk dışı ve işçi düşmanı politikaların kabul edilemeyeceğine vurgu yaparak Belediye’yi şöyle uyardı:

İşçilerin sendika seçme hakkını engelleyen bütün uygulamalara derhal son verilmeli ve atılan işçi kardeşimiz derhal işe geri alınmalıdır.

Belediye yönetimi, işçilerden özür dilediğini, işçilerin sendikal tercihlerine karışmayacağını ve bunun garantörü olarak ilerici kurumlardan bir denetim komitesi ile birlikte çalışacağını kamuoyuna açıklamalıdır.

Muratpaşa Belediyesi yönetimini son kez uyarıyoruz. Bu tutumunuzu değiştirmezseniz, bundan sonra karşınızda Antalya halkını bulacağınızı ilan ediyoruz.

SENDİKA.ORG

BÜROKRASİ HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER