SON EKLENENLER

Kurbanlık fiyatları belli olmaya başladı: Büyükbaşlar araba fiyatına yaklaştı

9 Temmuz’da başlayacak Kurban Bayramı öncesi herkes arama motorlarından ‘2022 kurbanlık fiyatları ne kadar?’ sorusunun cevabını bulmaya çalışıyor. Peki bu sene kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar? Ayrıntılar haberimizde…
23 Mayıs 2022 05:54

9 Temmuz'da başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar '2022 kurban fiyatları ne kadar' sorusunun cevabını arama motorlarında araştırma başladı.

Kurban pazarlarında oluşacak yoğunluk öncesi kararını vermek isteyenler 'küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları'na göre hareket etmek için hayvancıların belirlediği fiyatları araştırıyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların fiyatlarındaki artış ise adeta cep yaktı. Bir büyükbaş hayvanın fiyatı nerdeyse arabayla yarışıyor.

Erzurum'un Oltu ilçesinde Kurban Bayramı yaklaştıkça hayvan fiyatları yükselişe geçti. Fiyatların yükseldiğini, alımın ise azaldığını belirten hayvan üreticileri, yem fiyatlarından da şikayetçi.

Hayvan pazarında büyükbaş hayvan fiyatları şöyle:

Dişi danalar 6 bin TL ile 12 bin TL arası Erkek danalar 8 bin ile 20 bin TL arası

Düveler 12 bin TL ile 20 bin TL arası İnekler 15 bin TL ile 35 bin TL arası Tosunlar 40 bin TL ile 70 bin TL arası.

Ankara'nın Güdül ilçesinde çiftçilik ve hayvancılık yapan Mustafa Ergin ise bu yıl küçükbaş kurban fiyatlarının 1.750 liradan başlayarak 3-4 bin liraya kadar ulaşabileceğini söyledi.

Ankara'nın Güdül ilçesinde çiftçilik ve hayvancılık yapan Mustafa Ergin ise bu yıl küçükbaş kurban fiyatlarının 1.750 liradan başlayarak 3-4 bin liraya kadar ulaşabileceğini söyledi.

"Ortalama 50 kiloluk bir hayvan 50 liradan bugün kurbanda 2.500 lira yapar" diyen Ergin, "Ortalama 1.750’den başlar, 3-4 bin liraya kadar gider. Bu sene böyle olur" dedi.

Ergin, "Bu fiyatlar hayvanın üstündeki ete, hayvanların cinslerine, et oranlarına, canlı ağırlığına göre değişir. Karkas kesiliyor, karkas tartılıyor. Karkas fiyatları ayrı belirleniyor. Kimi canlı alıyor. Bir hayvan kurbanlık olursa, kurban usulüne uyarsa hiçbir sıkıntı olmaz" ifadelerini kullandı.

Baran Aksoy  

TÜRKİYE GAZETESİ

BÜROKRASİ HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER