İHSAN SAVAŞ savas-ihsan@hotmail.com

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLMAK

28 Nisan 2015 Salı 09:58

Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Bakanlığını temsil eder ve bulunduğu yerde, eğitimcilerin en üst amiridir. Bu kadar önemli bir konuma sahip olan müdürlerimiz neyi bilmelidir?
Bir ilin ya da ilçenin eğitim faaliyetlerini yönetmek bilgi,beceri ve birikim gerekmektedir. Hem mevzuatı çok iyi bileceksiniz, hem değişen mevzuatı takip edeceksiniz.
Hem bürokrasinin resmi ayağını bileceksiniz, hem de halkın dertlerine, sıkıntılarına, sevinçlerine ortak olacaksınız. Kısacası hem o yerdeki halkın gelenek göreneklerini bileceksiniz; hem de devlet erkanına karşı uyum içinde çalışmayı bileceksiniz.
Psikolojiyi, sosyolojiyi iyi bileceksiniz. İnsan ilişkilerinde tutum ve davranışları iyi bileceksiniz. Bununla kalmayıp bulunduğunuz yerin sosyo-kültürel farkındalığının da bilincinde olacaksınız. Bir düğüne niçin gidilmesi gerektiğini; bir başsağlığına nasıl gidilmesi gerektiğini bileceksin…
Bulunduğun yeri ve çevreyi iyi tanıyacaksın. İl ve ilçelerin coğrafi yapısını, tarım arazilerini, yaylarını, taşını, toprağını,iklimini, sıcaklığını, soğukluğunu bileceksin.
Bulunduğun il veya ilçe de iyi bir amir, iyi bir denetleyici olacaksın. Bunları yaparken hak ve hukuku bilecek, vicdan sahibi olacaksın.
Okul yöneticilerini, okuldaki öğretmenleri ve öğrencileri iyi tanıyacak, çalışanların özlük haklarını iyi bileceksin.. Kademe ve terfileri ek göstergeleriyle beraber bilmek zorundasın. Maaşlardan tut da ek derslere kadar, aile yardımından tut da çocuk yardımına kadar, her şeyi katsayılarına kadar bileceksin. İhale kanununu en ince ayrıntısına kadar bileceksin. Bir okulda yakılması gereken elektrik sarfiyatından tut da, harcadığı suya kadar bilgi sahibi olacaksın.
İl ve ilçelerin merkezi ile mahalle ve köylerin eğitim seviyesini bilmek zorundasın.
İl Milli Eğitim Müdürü olarak il ve ilçelerdeki teşkilatı, İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Kaymakamlığı,Mal Müdürlüğünü,Sosyal Güvenlik Kurumu, Adliye, Tarım, Jandarma Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Belediye, Siyasi Partiler Başkan ve Yardımcıları,  Sivil Toplum Kuruluşları ile ilçede bulunan diğer kurum ve kuruluşları bilmek zorundasınız.
Hem bilginle mest edecek; hem giyim kuşam, konuşma, tarz ve davranışınla kendini göstereceksin. En önemlisi, ya olduğun gibi görünecek; ya da göründüğün gibi olacaksın…
Mazlumun yanında zalimin karşısında tutum sergileyeceksin…
Devletin malını kendi çıkarların için kullanmayacak; hizmet aracını aile aracı yapmayacaksın. Bulunduğun teşkilat arasında ayrım yapmayacak, herkese eşit mesafede duracaksın. İhaleleri mevzuata uygun yapacak; dürüst olacaksın.
Dik duracaksın…
Gücünü o koltuktan almayacak, o koltuğa güç vereceksin. Saygıyı, oturduğun koltuktan dolayı almayacak;aksine o koltuğa saygı yükleyeceksin.
Devletten aldığın yetkiyle,sende mevcut meziyetleri birleştirerek, yeni adımlar atacaksın. Mevcut durumla asla yetinmeyecek; ileriye dönük, cesur ve büyük adımlar atacaksın.

MEB atadığı bazı milli eğitim müdürlerini,bulunduğu konumun hakkını veremedikleri, bakanlıkla uyum içerisinde çalışamadıkları, gerekli bilgi ve deneyime sahip şube müdürleriyle,şeflerle,memurlarla anlaşamadıkları; okul yöneticileri ve okuldaki öğretmenlerle uyum sağlayamadıkları, mevzuattan anlamadıkları, halktan kopuk bir yönetim sergilediklerini anlamış olacak ki;atadığı bazı müdürlerin kadrosunu göndermemiştir.
Milli Eğitim Bakanlığı, kadro vermediği müdürleri en kısa süre içerisinde değiştirmesi dileğiyle… 

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #