SON EKLENENLER

Memur zam pazarlığında sona gelindi

Gözler hükümetin üçüncü ve son teklifinde
21 Ağustos 2023 09:08

Memur ve memur emeklisinin 2024 ve 2025 yıllarında alacağı zam oranlarını belirleyecek 7. Dönem Toplu sözleşmesi görüşmelerinde süreç sona eriyor. Kamu işvereninin iki teklifi de memurlar tarafından uygun bulunmadı. Gözler hükümetin yapacağı üçüncü zam teklifine çevrildi. Peki uzlaşı olmazsa ne olacak? İşte ayrıntılar...

Memur ve memur emekliler için 1 Ağustos'ta başlayan 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri sona eriyor. Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisi olmak üzere aileleriyle birlikte toplamda 25 milyon kişiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti'nin yaptığı 2 zam teklifi de kabul edilmedi. Gözler hükümetin 3. zam teklifine çevrilirken, masada uzlaşı sağlanmazsa sürecin nasıl ilerleyeceği merak konusu oldu. İşte toplu sözleşme görüşmelerinde ayrıntılar...

MEMUR-SEN YÜZDE 70 ARTIŞ İSTEDİ

Toplu sözleşme görüşmelerinde masada yer alan yetkili sendika Memur-Sen, 2024 yılında yüzde 70, 2025 yılı için yüzde 40 olmak üzere toplam yüzde 110 zam ve 6 ay yerine her 3 ayda bir artış talep ediyor. Memur-Sen aynı zamanda kira desteği, bayram ikramiyesinin verilmesi, eş yardımının 2 bin lira olması, görevde yükselme ve emekliye seyyanen zam istiyor.

KAMU İŞVERENİ YÜZDE 25 TEKLİF ETTİ

Görüşmelerde hükümeti temsil eden Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos'ta ilk zam teklifini sunmasıyla başlayan pazarlıklar, 17 Ağustos'taki ikinci teklifle yoğunlaştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, tarafından ilk zam teklifi 2024'te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9, 2025 yılının ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 zam olmak üzere toplamda yüzde 42 yönündeydi.

17 Ağustos'ta yapılan ikinci zam teklifi ise ilk zam teklifinden farklı olarak 2024 için iki puan artış yapıldı. 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ay yüzde 10 zam teklif edildi.

MEMURLAR İKİ ZAMMI DA KABUL ETMEDİ

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, her iki zam teklifinin de Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerinin altında kaldığı gerekçesiyle kabul etmedi. Memurlar geçen hafta 81 ilde hükümetin zam teklifini protesto ederek, hükümetin gerçekçi bir zam oranıyla masaya gelmesini istedi.

GÖZLER 3. ZAM TEKLİFİNDE

Belirlenen takvim gereği müzakere sürecinin 22 Ağustos'ta sona erecek. Toplu sözleşmesi görüşmelerinde, gözler Kamu İşveren Heyetinin yapacağı 3. zam teklifine çevrildi. 

UZLAŞI OLMAZSA NE OLACAK?

Bu tarihe kadar taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması halinde görüşmelerde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. Yüksek yargı mensubu, bürokrat, sendikacı ve akademisyenlerden oluşan 11 kişilik Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos'a kadar verecek.

Memurlar 81 ilde meydanlara indi! Hükümetin zam teklifine protesto: "Alın terinden tasarruf olmaz"

Kamu işvereninin ikinci zam teklifi de memurları memnun etmedi. Memur-Sen üyesi memurlar 81 ilde protesto için meydanlara indi. Memurlar, "Alın terinden tasarruf olmaz" diyerek hükümetin gerçekçi bir zam oranıyla masaya gelmesini istedi.

TÜRKİYE GAZETESİ

BÜROKRASİ HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER